• Amaya

Teatr Muzyczny #zostajewdomu - OFF/ON - Straty/Nadmiary

Zapraszamy do oglądania spektaklu „Straty/Nadmiary”, prezentowanego w ramach OFF/ON - edycji specjalnej Festiwalu OFF-Północna.


24 kwietnia o 19.30 zapraszamy na rozmowę online z realizatorami.


Film będzie dostępny przez 48h.

_____

Skoro mężczyzna może pomylić swoją żonę z kapeluszem, to wszystko jest możliwe… Czy jest więc szaleńcem? Odrzućmy na chwilę takie założenie. Ile bowiem szaleństwa drzemie w każdym z nas? Gdzie jest granica pomiędzy normalnością, a jej brakiem? I – przede wszystkim – kto ustala te zasady? Światy lekarzy i ich pacjentów mieszają się ze sobą, ujawniając mechanizmy rządzące rzeczywistością.


Czy ktoś z Was zastanawiał się kiedykolwiek, jak czułby się gdyby pewnego dnia obudził się rano, i zewsząd otaczałyby go zdumiewające zapachy, a cały świat sprowadzony by został do zmysłu węchu? A jeszcze innego poranka zniknęłyby rzeczy znajdujące się po lewej stronie, ponieważ wzrok rejestrowałby jedynie to, co znajduje się po prawej. Kolejnego natomiast w Waszej głowie, o określonych porach rozbrzmiewałaby muzyka, której nie słyszeliście nigdy wcześniej. I wreszcie; czy kiedykolwiek pomyliliście głowę własnej żony, męża z kapeluszem lub czapką?


„Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem” to książka Olivera Sacks’a, angielskiego neurologa i psychiatry, która podejmuje wąsko rozumianą tematykę medyczną związaną z neuropsychologią czy też z neurologią. W spektaklu opartym na bestsellerze Sacks’a nie chcemy epatować patologicznymi, klinicznymi przypadkami schorzeń neurologicznych, nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie. Cierpienie ludzi dotkniętych chorobami neurologicznymi wymaga niezwykłej delikatności i taktu. Możemy natomiast zająć się próbą zrozumienia tych, najczęściej dramatycznych, absurdalnych, a czasem komicznych sytuacji i spróbować pokazać je na scenie.


Spektakl „Straty/Nadmiary” jest zatem raczej próbą napisania poematu o cierpieniu, którego bywamy świadkami, często nie rozumiejąc z czym mamy do czynienia. Jak zakończy się ta terapia?


Spektakl prezentowany był w ramach OFF-Północna 2018, a publiczność w internetowym głosowaniu uznała go za wydarzenie festiwalu. Natomiast występująca w tym przedstawieniu Joanna Wiśniewska, została uznana za największą osobowość tamtej edycji.


reżyseria: Michał Rzepka

występują: Joanna Wiśniewska, Szymon Nygard

scenografia, projekcje multimedialne: Izabela Stronias

współpraca scenograficzna: Marek Gawroński

ruch sceniczny: Jacek Owczarek


UWAGA! Spektakl przeznaczony dla osób powyżej 16 roku życia.


83 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie